Vücutta oksijenin taşıması için önemli bir mineral olan demir, insan vücuduna katkıları nedeniyle vazgeçilmez bir mineraldir. Hem bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olan demir minerali çocukların gelişmesinde de oldukça önemlidir.

Vücudumuz demiri, kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin üretimi için kullanır. Eğer vücudunuzda yeterli demir minerali yoksa  daha az kırmızı kan hücresi üretilir, hemoglobinin de azalmasıyla birlikte organlar ve dokular için hayati önemi bulunan oksijen de azalır. Bunun sonucu olarak demir eksikliği anemisi oluşur.

Ancak, bu eksikliğinizi demir takviyesi ya da bol demir içeren gıdalarla beslenerek yükseltebilirsiniz.

Eğer demir eksikliğiniz varsa kronik yorgunluk, nefes darlığı, halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon problemleri, aşırı sinir, baş dönmesi, kolay üşüme, tırnak kırılması, saç dökülmesi, dudaklarda çatlama ve yutkunma zorluğu gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

demir-eksikligiKüçük çocuklarda özellikle bebeklerde demir eksikliği yüzünden konuşma, yürüme, dikkat eksikliği görülebilir.

Yenilmeyecek şeylere duyulan yeme isteği ve aşırı iştah durumu olarak bilinen “pika” da demir eksikliği belirtilerindendir.

Nedensizce başlayan sinirlilik hali ve kaygıda artış yine demir eksikliğine bağlı olarak gelişen problemlerdendir.

Konsantrasyon ve hafızada zayıflama

El ve ayaklarda soğuma

Bacaklarda karıncalanma hissi

Huzursuz bacak sendromu

Dilde ağrı ve şişme

Saçlarda dökülme demir eksikliğinin belirtileri arasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir