Reflüye iyi Gelen Bitki Çayları

Mide ve yemek borusu arasında bulunan, sindirim için salınan mide asitlerinin yemek borusuna çıkışını engellemekle görevli kapakçığın doğru olarak çalışmadığı durumlarda mide asitleri yemek borusuna çıkar. Asitler için uygun olmayan yemek borusu çeperi bu asitlerin etkisiyle zamanla aşınır ve ağrılara neden olur. Reflü tedavisinde esas amaç bu mide asitleri üretimini dengelemek ve yemek borusuna kadar çıkışını engellemektir.

Karaağaç Çayı:

Karaağaç çayı mideyi yatıştırır ve mide zarı ile yemek borusu üzerinde ince bir tabaka oluşturarak reflüye bağlı belirtileri hafifletir.

2 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozu dökün ve yoğun kıvama gelinceye kadar karıştırın. 2-3 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Bu çayı yemeklerden sonra günde 3 kez içebilirsiniz.

Zencefil kökü Çayı

Taze zencefil kullanacaksanız; 1 büyük bardak zencefil çayı için 15-20 gram yeterli olacaktır. Taze zencefili iyice yıkadıktan sonra sert kabuğunu temizleyin. Kaynamış suyun içine atmak için zencefili ince ince dilimleyebilir ya da rendeleyebilirsiniz. suyu kaynatın ve daha sonra bardağa zencefili koyup üzerine kaynamış suyu ekleyin. 10 dakika demleyin

Lavanta çayı

2 bardaklık su kaynatın ve ateşin üzerinden alarak 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyun. Demliğin kapağını kapatıp 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Zaman içinde damak tadınıza göre sizin için en uygun olan lavanta miktarını ve demleme süresini belirleyebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı:

İshal, gaz, yemek sonrası şişkinlik ve mide bulantısı gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılan papatya çayı reflü belirtilerini hafifletmek ve mideyi rahatlatmak için kullanılabilir.

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyip 3-5 dakika demlenmesini bekleyiniz.. Daha sonra papatyayı süzerek çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Öğünler arası tüketmeniz daha faydalı olacaktır

Rezene çayı  :

Mide kasılmalarına iyi gelir

Rezene çayı demlemek için 1 büyük çay fincanına  bir çay kaşığı rezene tohumu kullanabilirsiniz. Rezene tohumlarını kaşığın tersiyle ezerek kırın ve fincana atın. Su kaynadıktan sonra fincana dökün ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek çayınızı içebilirsiniz.

Hatmi çayı:

Yemek borusunu mide asitlerinin yakıcı etkisine karşı korur. bir büyük su bardağında 3-4 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak atarak hatmi çayını hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir