Orta kulak basıncı; kişiye oldukça fazla rahatsızlık veren ve aynı zamanda da diğer sağlıklı olan organların ya da yapıların da sağlıksız olmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Orta kulak basıncı; orta kulak da meydana gelen uğultular, çınlamalar ve bununla birlikte yeterli duyamama gibi şikayetlerle oluşan bir sağlık sorunudur. Orta kulak basıncı kişinin rahatsız olmasına sebep vermektedir.

Orta Kulak Basıncı

Orta kulak basıncının belirtilerine baktığımızda; orta kulak basıncı kendini ilk olarak baş ağrısıyla gösterir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde şiddetli ve aynı zamanda da periyodik olarak devam eden baş ağrıları seyir gösterir. Bu baş ağrıları çoğu zaman ağrı kesicilere rağmen geçmez. Baş ağrısı belirtisinin yanı sıra; baş dönmesi de yine orta kulak rahatsızlığı için bir belirti olarak sayılabilir. Gözlerin kararak başın dönmesi; sanki, tansiyon düşüklüğü yaşar gibi baygınlık haliyle de devam edebilmektedir. Bir diğer; orta kulak basıncı rahatsızlığı için belirtimiz ise; mide bulantıları olarak gösterilebilir. Karın tok olduğu ve vücutta gözle görülür bir değişiklik olmadığı halde mide bulantıları oluyorsa bunun sebeplerinden biri de orta kulak basıncı sorunu olarak gösterilmektedir.

Orta Kulak Basıncı 2
Orta kulak basıncı rahatsızlığının tedavi şekline değinecek olursak; bazı orta kulak basıncı sorunu yaşayan kişilerde bu durum kısa bir süre devam etmekte ve kendiliğinden hiçbir müdahale gerektirmeden geçebilmektedir. Bazı kişilerde ise; östaki borusu sakız çiğneme yoluyla açılarak rahatsızlık tedavi edilirken; az da olsa birkaç hastada cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir