Kulunç hastalığı olan kişilerin de yemeklerine çok dikkat etmeleri lazımdır. Kulunç hastalığı: kaim bağırsaklarda olan bir hastalıktır.

Kulunç Hastalığı olanların yapması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken hususlarla ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Bağırsak ağrısı, bağırsaklarda başlayıp omuz başlarına kadar gelen vü­cuda dağılan ağrıların hissedildiği hastalıktır. Sık görünen bu hastalık için özel bir yemek tarifi yapılabilir.

 

Yaşlı bir horozu ilk önce kovalayarak iyice yorulması sağlandıktan sonra kesilir. 45 gram Asfur tohumu 28, çıyan otu, dereotu, rezene tohumu, kimyon, tarçın ve karanfil (her birinden az miktar) ile bir­likte pişirildikten sonra bir miktarda nohut katılmalıdır.

İyice piştikten sonra süzüp suyu bu tür hastalara içirilmelidir. Bu yemek pişirilirken tuzu biraz aşırı konulmalı, bunun dışında pişerken sarımsakta katılmalıdır. Bu çorba bedende olan ağrıları yok edip giderir.

Bedenen fazla hareket etmeyen ve yaşlı olan kimselerin sindirim güçleri zayıflar. Bu gibi kimseler, yemeklerinin miktarlarını azaltma­lı, yemeğin güzel ve hafiflerini seçmelidir. Etlerin kendisini değil suyunu tercih etmelidir. Hafif, güzel gıdalar sağlığı korur; vücutta hemen hazmedilir.

Kulunç oluşması ve buna karşı yapılması gerekenler ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

Kaynak: http://www.bilgidoktoru.com/kulunc-hastaligi-olan-kisiler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir