Kısırlığa iyi Gelen Bitkiler

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok çift kısırlık problemleri sebebiyle çocuk sahibi olamıyor ve bir çok tedavi yöntemi deniyor. Kısırlık bazı durumlarda biyolojik sebeplere bağlıdır fakat bazı durumlarda beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Erkeklerde sperm sayısının az olması yada sperm kalitesinin düşük olması sebebiyle çocuk sahibi olunamazken .bazı durumlarda da kadına bağlı rahim ve yumurtalarla ilgili problemlerden dolayı gebe kalmak mümkün olmuyor.

Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırmak bazı bitkisel takviyelerle mümkün. aynı zamanda kadın kısırlığı için de bazı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Kisirlik-tedavisi

Erkek Kısırlığına İyi Gelen Bitkiler

Keçiboynuzu: Keçi boynuzu iyice yıkayıp meyve gibi tüketilebilir. ayrıca bir kaç keçi boynuzunu kırıp suda 5 dakika kadar kaynatıp suyu da içilebilir. Hazır olarak macun halinde de satılmaktadır. keçiboynuzu bilinen en iyi sperm arttırıcıdır.

Kuşkonmaz: Sebze gibi pişirilip tüketilir. A ve C vitamini ve B6 vitaminleri ile folik asit, fosfor ve potasyum bakımından oldukça zengindir.

Ginseng: üç çeşit ginseng vardır. en etkilisi kore ginsengi olarak biliniyor. Hücreleri yenileme özelliğiyle bilinen ginseng aynı zamanda sperm kalitesini arttırmakta ve sperm sayısını yükseltmektedir. 300 ml  suya 3 gram ginseng tozu ekleyerek 5 dakika kaynatılır . 5 dakika kadar da demlendirilip içilir.

Çakşır Kökü: 500 gram bal ve 100 gram çakşır kökü tozu karıştırılarak. günde 3 defa birer kaşık yenir. aynı zamanda çakşır kökü kaynatılarak çayı hazırlanıp içilebilir. 1 Fincan için bir tatlı kaşığı çakşır kökü eklenmesi yeterlidir.

Çörek otu: 100 gram balın içine 10 gram çörek otu ve 10 gram polen eklenir ve her gün sabah akşam birer kaşık yenir.

Isırgan Tohumu: Bir kilo balın içine 10 gram ısırgan tohumu koyup karıştırılır ve her gün üçer defa birer çorba kaşığı yenir

Meyve salatası : her gün taze olarak hazırlanıp yenmelidir .

Nar,  muz, incir, çilek ,yaban mersini meyvelerini iyice yıkayıp narı ayıklayın ve inciri, muzu ve çileği doğrayın yaban mersini 3 adet cevizi ve bir çorba kaşığı balı ekleyip taze olarak tüketin. mevsimi olmayan meyvelerin kurusunu da kullanabilirsiniz.

kisirlik

Kadın Kısırlığına İyi Gelen Bitkiler

Bitki Çayları :Civanperçemi, Aslanpençesi, Çobançantası, hayıt tohumu Çaylarının tüketilmesi öneriliyor

Soğan Kürü: Gece Soğanı elinizle kırıp kabuklarıyla birlikte bir litre suya koyup sabahları bu sudan bir bardak için

Hayıt tohumu: Hormon dengesizliğinden kaynaklanan kısırlığa karşı kullanılır. aynı zamanda kistlerin oluşumunu engeller. rahim problemlerine karşı faydalıdır. yumurtanın kalitesini arttırır. 1 tatlı kaşığı hayıt tohumu bir fincan suya eklenerek 5 dakika kaynatılır ve süzülerek içilir. tadı acıdır. bal ile tatlandırabilirsiniz.

Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. önerilen bitkiler sadece tedaviye yardımcı olabilirler. öncelikle bir uzmana danışmanızda fayda var. aynı zamanda beslenmenize ve stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz. hiçbir bitkisel kür yada bitki çayı tek başına mucize yaratmaz. ilaç dahi kullansanız mutlaka beslenmenize de özen göstermeniz gerekir. Özellikle alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

 

Kısırlığa iyi gelen bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir