Havaların soğuması ile birlikte grip ve soğuk algınlığı vakaları artmaya başlıyor. Virüsün hızlı yayılmasından dolayı da pek çok kişi bu hastalığa yenik düşüyor.

Bu yazımızda sizlere grip ve soğuk algınlığı için, doğal ve bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyorum.

Grip ve soğuk algınlığının günümüzde kesin bir ilaç tedavisi bulunmasa da, mutfağımızda bulunan birçok bitki, bu hastalıkların tedavisinde etkin bir role sahip.

Bitkiler ile yapılan çaylar, tıp dünyasında da kabul görüyor. Ancak, bitkilerin miktarı, yapılışı ve tüketme sıklığı çok önemlidir. Uzmanlara göre, kaynatılan ya da demlenen bitki çaylarının iki saat içinde tüketilmesi gerekiyor. Uzun süre bekletilen bitki çayları, içeriklerinde bakteri üreterek yarardan çok zarar verebiliyor.

İşte doğru kullanıldığında sağlık dağıtan ve mutfağınızda genellikle çay olarak tüketilen bitkiler ve yararları :

Papatya : Vücutta iltihabı engelliyor ve solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılıyor.

Ihlamur : Özellikle çiçeği, balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılıyor. Terletici ve rahatlatıcı etkisi de grip ve soğuk algınlığının tedavisine yardımcı oluyor.

gripKuşburnu : Yabani gül olarak da bilinen kuşburnu, yüksek miktarda C vitamini içeriyor. Vücut direncini artırıyor.

Havlıcan : Genelde kurutulmuş kök olarak satılan ve kullanılan havlıcanın en önemli özelliği, vücut ısısını artırarak, virüslerle savaşta vücuda destek olması.

Zencefil : Grip ve soğuk algınlığında mikrop öldürücü ve vücut ısısını artırıcı özellikleriyle çabuk iyileşmeyi sağlıyor.

Meyan Kökü : Balgam söktürücü etkisi için kullanılıyor. Solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek grip ve soğuk algınlığı sırasında boğazın tahriş olmasını engelliyor.

Ebegümeci : Öksürük yumuşatcı olarak kullanılıyor. Grip ve soğuk algınlığı semptomlarının azaltılmasına yardımcı oluyor.

“İbrahim Saraçoğlu’ndan Grip için Etkili Tedavi” bu konumuzu okumuk isterseniz tıklayınız.

“Ahmet Maranki’den Grip için Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir