Grip, bulaşıcı bir hastalıktır.

Öncelikle, grip belirtilerini kendinde hisseden veya hasta olacağını anlayan kişi, en kısa zamanda başkaları ile temasını keserek evde istrahat etmeli. Mümkün olmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmamalı, kapalı mekanlarda bulunmamalı.

Grip virüsleri, hem solunum yoluyla hem de hasta kişilerin salgılarıyla kirlenmiş eşyalardan geçebilir. Hal böyle olunca, grip olan kişi ile yakın temasta bulunmamalı. Hasta kişinin kullandığı araç ve gereçler ortak kullanılmamalı.

Elleri ağız, burun ve gözümüze değdirmemek de çok önemlidir.

Eller günde en az on kere, bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Salgının etkili olduğu dönemlerde maske ve eldiven de çok işe yarayabilir.

Özellikle, yaşlılar ile kalp ve damar, astım, KOAH, diyabet, böbrek yetersizliği gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler, gripten çok çabuk etkilenebileceklerinden daha titiz davranmalıdırlar.

Gribe Karşı Ne Yapmalı? Grip Olmamak veya Hafif Atlatmak için Nasıl Önlem Almalıyız?

Gripten Korunmak için Öncelikle Bağışıklığı Kuvvetlendirmek Gerekir.

Gripten Korunmak için :

Bağışıklığı Kuvvetlendirici Beslenin : Mevsim sebze, meyve ve yeşillikleri, süt, yoğurt, yumurta, balık makul miktarlarda yenmelidir. Soğan ve özellikle de sarımsak gribe karşı adeta bir kalkandır.

Bol sıcak sıvı için. Ihlamur, ada çayı, nane, limon çayları grip için ideal bir içecektir.

Tavuk sulu, sebze çorbaları için.

Düzenli Egzersiz Yapın : Düzenli egzersiz de bağışıklığı güçlendirir. Her gün en az 30-40 dakika süreyle tempolu bir şekilde yürümek yeterlidir.

Bu efor sonrası bir miktar terlenilmesi ve solunumun da biraz hızlanmış olması gerekir ama asla nefes nefese de kalınmamalıdır.

Egzersiz sırasında vücut ısısı yükselir. Oluşan ateş birçok bakteri ve virüsün üremesini engeller. Ter ise, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

D Vitamini Alın : D vitamini bağışıklığı güçlendirir. Süt, peynir, yoğurt, balık, mantar başlıca D vitamini kaynaklarıdır. D vitamininin aktif hale geçmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç vardır.

Kış aylarında ise,  güneş ve güneş ışınları daha az olduğundan daha çok grip olunur.

Fazladan C Vitamini Takviyesi Yapmayın : C vitaminini sadece sebze ve meyvelerden alın.

Stresten Uzak Durun : Stres bağışıklığı zayıflatır. Huzur, mutluluk ve düzenli uyku birçok hastalıkta olduğu gibi gribi atlatmada da çok gereklidir.

Sigara ve Alkolü Bırakın : Sigara ve alkol grip dostudur.

Kurtarıcınız Hemen Antibiyotik Olmasın : Gribin özel bir ilacı yoktur. Antibiyotik fayda yerine zarar verir. Antibiyotikler, sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar için doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

“Grip Nasıl Geçer-Gribe Ne İyi Gelir” bu konumuz için tıklayınız.

” Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir” bu konumuz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir