Antibiyotiklerin gereksiz yere en çok kullanıldıkları hastalıkların başında grip ve grip benzeri hastalıklar gelir. Bu hastalıkların etkeni olan virüsler antibiyotiklerden etkilenmezler. Antibiyotiklerin ateş düşürücü veya ağrı kesici özellikleri yoktur. Yani, hekim uygun görmedikçe, antibiyotik alınmamalıdır.

Ancak, bitkilerin gücünden yararlanarak hastalığı yenmeniz mümkün. Size önereceğimiz bu bitkiler, gribin meydana getirdiği ağrıları, sızıları ve yorgunluğu azaltacak, öksürüğü ve boğazdaki tahrişleri önleyecek, mikropları öldürecektir.

İşte;

Gribe İyi Gelen Bitkiler :

Ihlamur : İltihap giderici, ağrı kesici, boğazı yumuşatarak, boğazda tahrişi önleyen bir özelliği vardır.

Adaçayı : Ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) etkilidir. Dolayısıyla çay şeklinde (kesinlikle kaynatılmadan) hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması öneriliyor.

Zencefil : Kuvvetli iltihap giderici etkisi vardır.

Ebegümeci : Grip semptomlarının azaltılmasına yardımcı olan ebegümeci, aynı zamanda öksürük söktürüyor.

Meyan Kökü : Balgam söktürücü etkisi olan meyan kökü, solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek boğazın tahriş olmasını engelliyor.

grip-bitkiHavlıcan : Genelde kurutulmuş kök olarak satılan havlıcan, vücut ısısını artırarak, virüslerle savaşta vücuda destek oluyor.

Kuşburnu : Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu, vücudun direncini artırıyor.

Papatya : Solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılan papatya, aynı zamanda vücuttaki iltihabı da engelliyor.

Karanfil : Ağız ve boğaz mukozası yangılarında yangı giderici; bakteri, mikro mantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak ve ağrı giderici özelliği bulunmaktadır.

Seylan tarçını kabuğu ile birlikte hazırlanan çayı, hatta, yoğun derişimli çayı ile gargarası soğuk algınlığı ve grip için oldukça etkilidir.

Karabiber : Top ve toz formlarındaki karabiber meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğu biliniyor. Bilhassa boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabilir.

Ayrıca, bağışıklık sistemini düzenleyici, yangıyı ve spazmları giderici, kanserleşmeyi önleyici etkileri de vardır.

“Kış Hastalıklarına Meydan Okuyan Besinler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Gripten Koruyan veya Gribi Hemen Geçiren Bitkisel Grip Çayı” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir