Cildin seneler boyunca genç kalmasını sağlamak için, uzun soluklu bir koruma gerekir. İlk olarak alınması gereken önlem ise, güneş ışınlarından kaçınmaktır.

Kırışıklık ve yaşlılık belirtileri için, henüz oluşmadan kozmetik ürünlerle önlem alınması gerekir. İlk gençlik yıllarında cilt tipine uygun kırışıklık karşıtı ürünler seçilmeli ve düzenli olarak kullanılmalı. 30’lu yaşların ortalarından itibaren ise, cildin daha özel bir bakıma ihtiyacı olur. Bu nedenle, kişinin cilt tipine uygun onarıcı nitelikte gece ürünlerinin kullanımı da önem kazanır.

Menopoz dönemine doğru, özellikle 50’li yaşlarda çevresel ve genetik yaşlanma sürecine hormonal yaşlanma da eklenir. Bu süreci yavaşlatan ve onarım yapan ürünlerle cilt korunabilir.

Cildinizdeki yaşlanmanın önüne geçebilmek için, günümüzde pek çok yöntem bulunmaktadır.

 

Cildin Yaşlanmasını Önleyen Yöntemler:  Cildi Gençleştiren, Güzelleştiren Yöntemler:

Güneş koruyucuları : Cilt yaşlanmasının önüne geçmek için, öncelikle, güneşin olumsuz etkilerinden korunmak gerekir.Bunun için de güneş koruyucuları öneriliyor. Doktor tavsiyesi ve kontrolüyle A, E vitamini ve östrojen ile kırışıklıklar azaltılabilir. Nemlendirici kullanımı ise, deriye gergin ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Günümüzde bu amaca yönelik olarak satılan çok sayıda kozmetik ürün mevcut. Çok iyi ve pahalı olsalar da her cilt tipinde olumlu sonuç vermeyebilir, hatta bazen istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden öncelikle test edilmeli.

Makyaj sonrasına dikkat: Cilt yaşlanmasının önüne geçilmesinde makyaj sonrası bakımı da çok önemli. Cilt makyajdan sonra mutlaka çok iyi temizlenmeli, temizleme sütlerinden sonra bile artık kalmaması için su ile durulanmalı. Çünkü yağ salgısı fazla olan ciltlerde örtücü ürünler gözenekleri kapatarak, salgının birikimine neden olabilir. Zamanla bu salgıda mikroorganizmalar gelişmeye başlayabilir. Sivilceli ciltlerde bunları sıkmak ve oynamak, kistlere ve kalıcı izlere neden olabilir.

Nemlendiriciler: Kuru bir ciltte ise nemlendirici kullanmak zorunludur. Cildimiz için dermatoloji uzmanı tarafından yazılan reçetelerde tavsiye edilen ürünleri kullanmak da bir diğer önemli noktadır.

Peeling (cilt soyma): Cilt yaşlanmasının önüne geçen bir diğer uygulama ise, halk arasında cilt soyma olarak bilinen peeling. Bu uygulama uzun vadede kollajen yapımını artırarak, yaşlanma etkilerini giderdiği biliniyor. Bunun yanı sıra ciltteki lekelerin, sivilce ve izlerinin, siyah noktaların, çukur izlerin, ince kırışıklıkların ve kıl dönmelerinin tedavisinde de çok başarılı sonuçlar alınıyor.

Dolgu: Cilt ile uyumlu, test gerektirmeyen, güvenli birtakım dolgu maddeleri kullanarak mevcut kırışıklıklar yok edilebiliyor. Bu yöntemle kırışıklıklar giderilirken dolgun ve biçimli dudaklara da kavuşmak mümkün. Dolgu işlemi ayrıca alt-üst dudak arasında hacimsel dengesizliklerin giderilmesinde de kullanılıyor. Dolgu işlemi ile önceden mevcut çukur yaralanma veya sivilce izlerini de tedavi ediyor.

Botox: Özel bir bakteriden üretilmiş, doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaç olan Botox ile mevcut kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Özellikle kaş çatma, alın ve göz çevresi kırışıklıklarında bu uygulamadan mucizevi sonuçlar alınıyor. Bu yöntemle kişinin arzu ettiği oranda kaşlarını kaldırmak da mümkün.

Botox’un etkisi 3-7 günde başlıyor, 10-15 günde yerleşiyor, ortalama 6 ay kadar da devam ediyor.

Mezoterapi: Cildi besleyici, onarıcı, hücre yapılanmasını sağlayıcı, birtakım ampullerle sağlıklı, gergin ve ışıltılı bir cilt elde edilebiliyor. İşlem ağrısız olup, seanslar hekim ve kişi tarafından belirleniyor.

“Cildinizin Genç ve Güzel Kalmasını Sağlayan Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

Cilt Neden Yaşlanır? Cilt Yaşlanınca Neler Olur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir