Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs gibi) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.

Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar, sadece, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Zayıf bir bağışıklık sistemi, enfeksiyona yol açar, enfeksiyon da bağışıklık sisteminde hasara neden olur. İşte bu durum, vücut direncini daha da zayıflatır.

Düşük bağışıklık işlevinin en önemli nedeni besin yetersizliğidir. Ayrıca, günlük beslenmede, çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi gibi çeşitli nedenler de bağışıklık sisteminin işlevini azaltır.

Yeterli protein alımı, en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat protein fazlası da

bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Vücuda alınan besinler. enerji için. oksijenle yandığında serbest bagisiklik1radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur.

Serbest radikaller, hücre ve dokularda çoğaldığında vücudun DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon gibi nedenler de serbest radikalleri artırır. Artış durumunda ise, kanser, kalp-damar hastalıkları, artrit gibi sağlık sorunları oluşur.

Besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar. Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkileri önlemek veya etkisinin en aza indirmek için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir