Mevsim geçişlerinde, özellikle de; kış aylarında hasta olmamak elde değil. Böyle zamanlarda vücut direncimiz çok önemli. Vücut direncimiz ne kadar yüksek olursa hastalıklara karşı direnme gücümüz o kadar fazla olur. Ama vücut direnci düşük ve zayıf olursa hastalıklar da çekilmez bir hal alır.

Kış aylarında sıklıkla görülen, nezle, grip, faranjit, laranjit, zatürre gibi hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli olması için mutlaka bağışıklığımızın güçlü olması gerekir.

Böyle bir durumda hastalanmamak veya hastalıkları daha kolay atlatabilmek için, bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları imdadımıza yetişebilir. Yalnız bitki çaylarının tüketiminde ve kullanımında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca, bitki çaylarına karanfil, seylan tarçını kabuğu ve karabiber gibi kuvvetli mikrop

öldürücü baharatları da eklemek de yerinde olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları :

Ihlamur : Ihlamur. grip denilince ilk akla gelen bitkidir. Ihlamurun, iltihap giderici, ağrı kesici özelliğinin yanında boğazı yumuşatarak soğuk algınlığı şikayetlerini hafifletici etkisi vardır.

Ihlamur şifa amacı için içiliyorsa, içinde 2-2,5 gram ıhlamur çok kaynar olmayan sıcak suya ilave edilip 5-10 dakika kadar bekletilerek  içilmesi, eğer ıhlamur keyif için içiliyorsa 4-5 dakika kadar sıcak suyun içinde tutulması gerekir.

ihlamurAdaçayı : Adaçayı, ağız ve boğaz iltihaplarını (faranjit,jinjivit gibi) gidermeye yardımcı olur. Kaynatmadan, çay şeklinde hazırlanan adaçayının gargara olarak kullanılması, bu hastalıklardan korunmayı kolaylaştırır.

Gün içerisinde şekersiz olarak bir kupa bardak için 2-3 gram adaçayı ile hazırlanan çayın 2-3 defa içilmesi; sabah ve akşamları ise; daha yoğun olarak hazırlanan (iki misli oranda) adaçayının ılıklaşınca gargara olarak kullanılması bakteri ve virüslerin ölmesine yardımcı olacaktır.

Zencefil : Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı çok etkili bir bitkidir. Risk durumuna göre günde 1-2 çay kaşığı tüketilmesi yararlı olacaktır.

Kuşburnu : Kuşburnunun sert çekirdeklerinden ve çevresindeki tüylerden kurtarılıp, kurutulmuş yalancı meyve kabuğunun kullanılması gerekir. Çünkü bitki ve meyve çaylarında kullanılan bu kısım C vitamini bakımından daha zengindir. Kuşburnu, soğuk algınlığı ve üşütme gibi durumlara karşı koruyucu olarak günde 2 defa 2,5 gram olarak kullanılması gerekir.

Ekinezya : Üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili bir bitkidir. Bu bitki, bağışıklık sistemini destekler ve vücudu soğuk algınlığına karışı korur. Soğuk algınlığı belirtilerinin başlangıcında kullanılmaya başlanması ve 2-3 haftadan fazla devam edilmemesi gerekir.

Ayrıca, mandalina, portakal, greyfurt, nar gibi kış meyvelerinin tüketilmesi de yerinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir