bağırsak kurdu

bağırsak kurdu

 

İnsan bağırsaklarında yaşayan asalaklar için sizlere önerebileceğimiz bitkisel şifalar, asalakların türüne göre değişiklik gösterir.  Bu asalaklar çoğunlukla bağırsak solucanı, şerit kurdu veya iğne solucanıdır.

Şeritler ( Şerit Kurtları ): Metrelerce uzunluğa ulaşabilen bu asalaklar insan bağırsaklarına çiğ et yenmesi ile bulaşabilir. Genelde çiğ sığır eti, çiğ dana eti yenmesi durumunda bu asalakların yumurtaları insana geçebilir. Bu yumurtalardan çıkan ve bir toplu iğne başı büyüklüğündeki asalak yavrusu bağırsağa kenetlenir. Bu yavru konak insanın besinlerine ortak olur ve yavaş yavaş büyür. Büyüdükçe, hastalıklara neden olmaya başlar. Karın ağrısı, düzensiz dışkılama, iştahsızlık, halsizlik, kansızlık bu sorunlardan bazılarıdır.

Solucan ( Bağırsak Solucanı ): Normal solucana benzer vücut yapısı ile bağırsak solucanları 15 – 40 cm kadar uzunluklara ulaşabilirler. Meyve sebzelerin üzerinde bulunan bağırsak solucanı  yumurtaları, iyi yıkanmamış meyve sebzelerin yenilmesiyle insana geçebilir. Bağırsağa ulaşan bu yumurtalar patlar ve asalak canlı bağarsakta yaşamaya başlar.  Karın ağrısı, kusma, sarılık ve bazı durumlarda bağırsak tıkanmasına yol açabilirler. Bu asalaktan kurtulmak için bitkisel bağırsak kürü yapmanız gerekir.

İğne Solucanı: İncebağırsaklara yerleşen bu asalağın yumurtaları anüs çevresinde birikebilir. Eğer bu yumurtalar bir şekilde ağza ulaşırsa yeni bir hastalık başlatabilirler. Bu nedenlede her dışkılamadan sonra anüsün çevresinin iyice temizlenmesi ardından ellerinizin sabunla iyice yıkanması gerekmektedir.

Bağırsak Asalaklarının Tedavisi:

Ayısarımsağı: Ayısarımsağının mide ve bağırsak tedavi edici özellikleri sayesinde bu bitki bağırsak asalaklarından kurtulmak içinde kullanılabilir. Taze yaprakları kıyıldıktan sonra çiğ olarak yenebilir. Salatalarınıza katabilir veya maydonoz gibi yemeklerinizin üzerine serpebilirsiniz. İlkbahar aylarında toplanmalıdır ve yapraklar narin olmalıdır. Ispanakla karıştırarak yemeğini de yapabilirsiniz.

Ayı sarımsağı Tentürü ( Tentürlerle İlgili Nasıl Yapılır Sayfamıza Bkz. ): Sadece bahar aylarında toplanabilen bitkinin gücüne bütün yıl sahip olabilmek için tentürünün hazırlanmasında fayda vardır. Ayı sarımsağı tentüründen günde her seferinde 15 – 20 damla kadarı yarım kahve fincanı suya eklenerek kullanılabilir.

Kabak Çekirdeği: Bağırsağınızda yaşayan asalağa İğne solucanı teşhisi konulduysa, kabak çekirdeği bu asalak türüne karşı çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel ilaçtır. 20 – 30 tane kadar kabak çekirdeği  ayıklanır ve her gün yenir. Çocuklarda bu sayı 10 – 15 kadardır. Kabak çekirdeği kabukları ayıklanırken dikkat edilmesi gereken çekirdeğin üzerindeki ince zarın yitirilmemesidir. Kabak çekirdekleri ağızda iyice çiğnenmeli ve öyle yutulmalıdır. Kabak çekirdeği yedikten 1 saat sonra ise bir tatlı kaşığı hintyağı içilmesi gerekir.

Eğer şerit kurdu tanısı konulduysa, yemeniz gereken kabak çekirdeği miktarını arttırmanız gerekmekte. Günlük 80 – 100 kadar kabak çekirdeği ayıklanmalı ve 4 porsiyona bölünmelidir. Bu 4 porsiyon gün içerisine yayılarak aç karna yenilir. Çok iyi çiğnenmeli ve öyle yutulmalıdır. Her porsiyon yendikten 1 saat sonra bir tatlı kaşığı hintyağı içilmelidir. Bu kürü asalaklardan tamamen kurtulana kadar devam ettirebilirsiniz. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bağırsak solucanlarına karşı etkili diğer besinler ise çiğ havuç ve çiğ pancardır. Çiğ lahananın öz suyunu da bu sebzeleri yerken içmeniz etkilerini daha çok arttıracaktır.

Sarımsak, karaturp veya soğan sütün içerisinde pişirilir ve bu süt içilirse yine bağırsak solucanlarına karşı etki sağlanır. Elinizden geldiğince bu sütten sıcakken yudumlar almaya çalışın.

Aynısafa: İnce kıyılmış bir yemek kaşığı kadar aynısafa çiçeği yaprağı orta boy bir su bardağına konulur ve üzerine kaynar su eklenerek 5 dakika kadar demlenir. Süzdükten sonra bu çayı yudum yudum içebilirsiniz. Her gün bir bardak taze olarak hazırlanmış çay bağırsak parazitlerini uzaklaştıracaktır.

Ekşiyonca: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış taze yaprak, büyük bir çay fincanı içerisine konur ve üzerine kaynar su eklenerek demlenir. 4 – 5 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve içilebilir. Günde 2 defa taze olarak hazırlanmış çay içebilirsiniz.

İsveç  Şurubu: Yukarıdan seçeceğiniz bir bitki çayına ekleyebileceğiniz isveç şurubu bağırsak kurtlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bağırsak kurtlarının neden olduğu diğer rahatsızlıklarında giderilmesinde etkisi olan isveç şurubunu, her yemekten önce ve sonra çayınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. 2 – 3 tatlı kaşığı dolusu isveç şurubu bir bardak çay için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir